Każda z nas marzy o pięknej, gładkiej i jednolitej skórze. Pojawiające się na twarzy skazy potrafią odebrać nam całą pewność siebie i sprawić, że nie chcemy nawet przeglądać się w lustrze. Przebarwienia to powszechnie znany problem, który stanowi utrapienie sporej części kobiet. Pojawiają się one na policzkach, czole, skroniach czy podbródku w postaci jasno i ciemnobrązowych plam.

Skąd ten problem?

Problem przebarwień najczęściej dotyka kobiety. Powodem mogą być zaburzenia hormonalne, a także nadmierna ekspozycja na słońcu. Zdarzają się przypadki, w których pojawiające się na twarzy przebarwienia mają pochodzenie genetyczne. Wywołać może je także stosowanie różnorakich leków (np. antybiotyków). Na powstawanie przebarwień często wpływa stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, przewlekłe choroby wątroby czy zaburzenia tarczycy.

Leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia należy uzbroić się w cierpliwość gdyż może ono trwać nawet miesiącami. W nielicznych wypadkach przebarwienia znikają same jednak często wymagają pomocy ze strony specjalisty. Ich leczenie może okazać się dla lekarza trudnym wyzwaniem gdyż zastosowane metody nie zawsze okazują się być skuteczne.

Podstawą jest jednak odpowiednia diagnostyka, dzięki której możliwe będzie dostosowanie właściwego sposobu leczenia. Problem i przyczynę jego powstania, a także odpowiednią terapię leczenia jest w stanie poznać i zaplanować tylko specjalista. Kroki, jakie możemy podjąć z własnej inicjatywy to unikanie substancji powodujących powstawanie przebarwień, a w szczególności słońca.

Podejmij walkę

Mówi się, że z przebarwieniami ma do czynienia ponad 35% kobiet mających nieco ponad trzydzieści lat i 90% kobiet będących w okolicach sześćdziesiątego roku życia. Jeśli Ty także się z nimi zmagasz, nie powinnaś poprzestawać na ukrywaniu plam pod makijażem, a zacząć je w odpowiedni sposób leczyć. Zbliżający się okres jesienno-zimowy to najlepszy czas, aby podjąć walkę z przebarwieniami gdyż nie jesteśmy już narażeni na silne działanie słońca.

 

W pozbyciu się plam wykorzystuje się szereg technik i zabiegów, które pozwalają uzyskać długotrwałe efekty. Metoda leczenia musi być jednak dostosowana przez specjalistę, który weźmie pod uwagę zarówno stan skóry, jak i rodzaj, a także wielkość przebarwień pacjenta.